Pytania pracowników pracujących przez agencję pracy w Polsce
Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie skontaktuj się z nami.Co to jest praca tymczasowa?
To elastyczna forma zatrudnienia. Praca na takiej zasadzie polega na tym, że pracownik formalnie zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej, a swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy, z którym agencja współpracuje. Oznacza to, że taka forma współpracy nie łączy bezpośrednio pracowników z pracodawcą-użytkownikiem.
Kto to jest pracodawca-użytkownik?
To pracodawca, na rzecz którego pracownik tymczasowy wykonuje pracę. Innymi słowy, to pracodawca, do którego nasza agencja deleguje pracownika.
Kto właściwie jest moim pracodawcą?
W przypadku pracy tymczasowej pracodawcą staje się nasza agencja. Osoba poszukująca pracy z agencją zawiera umowę, jednak zadania przewidziane w tejże umowie wykonuje nie w siedzibie agencji, ale na rzecz i pod kierownictwem innego pracodawcy, do którego osoba jest kierowana.
Czy pośrednictwo pracy jest odpłatne?
Współpraca z naszą agencją jest całkowicie bezpłatna dla pracowników. Polskie prawo zabrania pobierania prowizji od wynagrodzenia pracowników tymczasowych. W naszej ofercie nie ma też żadnych ukrytych opłat: nie płacisz za umieszczenie CV w bazie, czy za uczestnictwo w procesie rekrutacji.
Jak długo czeka się na ofertę pracy?
Czas oczekiwania na ofertę jest trudny do sprecyzowania. Wszystko zależy od sytuacji na rynku, czyli aktualnego zapotrzebowania poszczególnych pracodawców-użytkowników. Zdarza się jednak, że osoby zgłaszające się do nas zaczynają pracę od razu.
Czy okres pracy na umowę o pracę tymczasową liczy się do stażu pracy ?
Tak, jak każda umowa o pracę.
Jak długo mogę pracować w jednym miejscu?
Tę kwestię określa Ustawa z dnia 9 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z późniejszymi zmianami. Łączny czas pracy tymczasowej na rzecz tego samego pracodawcy-użytkownika nie może przekroczyć 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Do okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy oddelegowania pracownika od tego samego pracodawcy użytkownika, nie jest wymagana ciągłość zatrudnienia.
Czy pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop?
Tak, każdemu pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy-użytkownika.
Jakie wygląda rekrutacja pracownika tymczasowego?
Aby wziąć udział w rekrutacji, musi Pani/Pan wypełnić formularz rejestracyjny na naszej stronie lub przysłać do na swoje CV pocztą elektroniczną. Nasi konsultanci kontaktują się telefonicznie z wybranymi kandydatami w celu przeprowadzenia wstępnej rekrutacji.
Jakimi rodzajami ubezpieczenia objęty jest Pracownik Tymczasowy?
Nasza agencja zapewnia pełen pakiet ubezpieczeń społecznych (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Ile można zarobić pracując za naszym pośrednictwem?
Wysokość wynagrodzenia zależy od kilku czynników. Na przykład od wykształcenia kandydata, doświadczenia zawodowego, dyspozycyjności i kwalifikacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość wynagrodzenia pracownika tymczasowego zależy od uposażenia, jakie na danym stanowisku przewiduje pracodawca-użytkownik.
Czy praca tymczasowa liczy się do emerytury?
Zatrudnienie na umowę o pracę tymczasową uwzględniane jest przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty oraz wlicza się do stażu pracy.
Czy po zakończeniu umowy o pracę tymczasową pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?
Tak. Jeśli pracownik tymczasowy w okresie 1,5 roku przez co najmniej 12 miesięcy osiągał wynagrodzenie brutto w wysokości nie mniejszej niż wyznaczona w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Pytania pracowników wyjeżdżających zagranicę
Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie skontaktuj się z nami.Co muszę zrobić, by wziąć udział w rekrutacji?
Aby wziąć udział w rekrutacji, musi Pani/Pan wypełnić formularz rejestracyjny na naszej stronie lub przysłać do na swoje CV pocztą elektroniczną.
Jakie wymagania muszę spełniać?
Konkretne wymagania zależne są od oferty pracy, ale zawsze mile widziane jest doświadczenie na podobnych stanowiskach, znajomość języka obcego oraz posiadanie prawo jazdy.
Czy mam przesyłać swoje CV, jeśli nie mam doświadczenia zawodowego wymaganego na danym stanowisku?
Tak, ponieważ cyklicznie nawiązujemy współpracę z nowymi agencjami, dzięki czemu naszym kandydatom możemy zaproponować inne oferty pracy. Stale rozbudowujemy bazę kandydatów, dlatego zawsze warto do nas przesłać swoją aplikację. Być może za jakiś czas będziemy mieć dopasowaną ofertę właśnie dla Pani/Pana.
Czy mam szansę na pracę nie znając języka niemieckiego?
Tak! Nasza firma kieruje dwu- trzyosobowe brygady do pracy w Austrii. W każdej brygadzie wymagana jest jedynie jedna – dwie osoby mówiące komunikatywnie w języku niemieckim. Pozostałe osoby z danej grupy nie muszą znać tego języka. Posiadamy również oferty pracy w Holandii, gdzie preferowany jest język angielski.
Nie mam dostępu do Internetu. Czy mogę inaczej wysłać swoje dokumenty?
Idąc z duchem czasu zdecydowaliśmy się na obsługę naszych kandydatów przez telefon i Internet. Ci z kandydatów, którzy nie posiadają dostępu do Internetu mogą przysłać nam swoje dokumenty pocztą na adres naszego biura w Raciborzu.
Ile muszę zapłacić za pośrednictwo w znalezieniu pracy?
Współpraca z Agencją Pośrednictwa Pracy Euro Labora jest całkowicie bezpłatna dla pracowników. Polskie prawo zabrania pobierania prowizji od wynagrodzenia pracowników tymczasowych. W naszej ofercie nie ma też żadnych ukrytych opłat: nie płacisz za umieszczenie CV w bazie, czy za uczestnictwo w procesie rekrutacji.
Na czym w takim razie zarabia agencja pracy?
Koszty rekrutacji pracowników tymczasowych ponosi w całości firma, która podpisuje z agencją umowę.
Z kim zawierana jest umowa o pracę?
Umowa o pracę zawierana jest z zagraniczną agencją pracy tymczasowej. Pracodawca odprowadza wszelkie składki ubezpieczeniowe, emerytalne, etc.
Czym jest praca tymczasowa?
Praca tymczasowa to jedno z najnowszych rozwiązań na rynku pracy. To elastyczna forma zatrudnienia, w której umowa zawierana jest między trzema podmiotami: pracodawcą, agencją pracy i pracownikiem. Korzystając z pośrednictwa agencji, ma Pani/Pan możliwość podejmowania zatrudnienia w różnych firmach. Dzięki temu może Pani/Pan połączyć elastyczny grafik z pewnością zatrudnienia – jeśli w jednej firmie skończy się zapotrzebowanie na Pani/Pana usługi, agencja pracy oddeleguje Panią/Pana do innego przedsiębiorstwa.
Pierwszy raz wyjeżdżam do Pracy za granicę, co muszę ze sobą zabrać?
Obowiązkowo musi Pani/Pan zabrać:
- dowód osobisty
- kartę bankomatową do obsługi konta walutowego
- prawo jazdy (jeśli Pani/Pan posiada)
- telefon komórkowy
- odzież roboczą
- poszwy na pościel i ręczniki
Kuchnia i łazienka w miejscu zakwaterowania są w pełni wyposażone, zatem przywożenie dodatkowych akcesoriów jest zbędne. Proszę pamiętać, że konieczne jest zapewnienie sobie środków finansowych do pierwszej wypłaty. Koszt utrzymania jednej osoby wynosi od 50 – 100€ na tydzień.
Czy muszę szukać zakwaterowania za granicą?
Nie, zakwaterowanie, podobnie jak wszelkie sprawy administracyjno-prawne organizowane jest przed wyjazdem do Pracy. Jest ono zlokalizowane w pobliżu miejsca Pracy.
Kiedy otrzymam pierwszą wypłatę?
W Austrii i Niemczech wynagrodzenie za przepracowany miesiąc naliczane jest z dołu i przelewane na konto pracownika do 15 każdego miesiąca. W Holandii natomiast wynagrodzenie wypłacane jest co tydzień.